© 2024 SITPH Koło przy Koksowni w Zdzieszowicach | Wszelkie prawa zastrzeżone
16 czerwca 2024

O poprawie efektywności, materiałach ogniotrwałych oraz analizach jakościowych węgla i koksu razem dyskutowaliśmy w Karpaczu.

W dniach 14-16 czerwca 2024 roku w Karpaczu odbyło się seminarium branżowe poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom technicznym w hutnictwie i górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów ogniotrwałych oraz metod badań jakościowych węgla i koksu. W wydarzeniu wzięło udział 60 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele instytutów badawczych, koksowni, kopalń oraz licznych firm specjalistycznych. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili także przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:

  • dr hab. inż. Dominika Madej, prof. AGH - Katedra Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych
  • dr hab. inż. Piotr Burmistrz, prof. AGH - Katedra Technologii Paliw
  • dr hab. inż. Grzegorz Czerski, prof. AGH - Katedra Technologii i Paliw
  • dr inż. Tadeusz Dziok - Katedra Technologii i Paliw
  • dr inż. Krzysztof Kogut - Katedra Technologii i Paliw

 

Tematyka seminarium obejmowała prezentacje i dyskusje dotyczące najnowszych osiągnięć w zakresie materiałów ogniotrwałych stosowanych w hutnictwie, a także zaawansowanych metod analizy jakościowej węgla i koksu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę efektywności i bezpieczeństwa w branży hutniczej i górniczej.

W trakcie seminarium omówiono również wyzwania i przyszłe kierunki rozwoju w tych dziedzinach, co umożliwiło wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy między różnymi jednostkami naukowymi i przemysłowymi. Spotkanie to stanowiło doskonałą platformę do integracji środowiska naukowego i przemysłowego oraz wspólnego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu hutniczego i górniczego.

 

Tematy przewodnie seminarium:

1. Innowacyjne zastosowania materiałów ogniotrwałych specjalnej jakości w hutnictwie.

2. Nowe rozwiązania techniczne wpływające na poprawę efektywności w hutnictwie i górnictwie.

3. Jakość węgli w aspekcie przydatności w procesie koksowania i zastosowania PCI w wielkim piecu.

4. Badania węgla, koksu i surowców wykorzystywanych w procesach hutniczych.

5. Innowacyjne rozwiązania techniczne w zakresie poboru, przygotowania i wykonania analiz jakościowych.

6. Zrównoważony rozwój poprzez minimalizację negatywnego wpływu branży koksowniczej na środowisko naturalne - innowacyjne technologie i procesy mające na celu redukcję emisji szkodliwych substancji.

 

Poniżej kilka pamiątkowych zdjęć z wydarzenia.